Összeállítottam egy kérdőívet a kerületi játszótéri vécékről
Budapesten nyomorúságosan kevés a nyilvános vécé. A Város Mindenkié cikke részletesen foglalkozik az egész problémakörrel, én most csak két részletet emelnék ki.
Az egyik a nagyszabású közterületi rendezvények ügye. Nyáron sok olyan esemény zajlik, ami tömegeket vonz, és ilyenkor bizony nagy szükség van a sok vécére. Ennek egyik lehetősége, hogy mobil vécéket helyeznek ki, a másik, számomra vonzóbb megoldás viszont az, amit a Mesterségek Ünnepén láttam a Palota Oroszlános Udvarán: csatornába kötött wc-blokk, aminek a végén hosszú, többcsapos ivó-kézmosó vályú van. Mivel Budapest most már gyakorlatilag teljesen csatornázva van, nem lehet gond a rendszeresen nagy tömegeket vonzó események színhelyén kialakítani egy időszakosan használható csatorna csatlakozást. Persze kellene elektromos csatlakozás is, hogy ne kábelkötegeken gázoljon át a fél város.
De ami a legfontosabb volna, hogy mindezt ésszerűen tegyék, hogy a vécék elosztása nagyjából egyenletes legyen, és ki legyen táblázva, hol található. Ebben nagy előrelépés volna, ha a meglévő nyilvános vécéket figyelembe vennék. Érthetetlen, hogy a főváros vagy az általa engedélyezett rendezvény szervezője a csatornázási művek tulajdonában lévő illemhelyek bérlőit hátrányos helyzetbe hozza. 20 mobilvécét raktak a Batthyány térre (még most is émelygek a szagtól), pedig az aluljárónál van nyilvános vécé, aminek az üzemeltetőjével nem is egyeztettek. Persze, a tűzijáték miatt nagy forgalomra számítottak, de akkor - ahogy hallottuk - miért nem raktak egyet sem a Margit-hídtól a Lánchídig sehol. Pedig a Várbazártól a Halász utcáig tartó Ízek utcája miatt nagyon is indokolt lett volna ott is a mobil vécé.
Emlékeznek, ugye, hogy nemrégen a balesetveszélyessé vált folyókarácsot a wc saját költségen megcsináltatta, miután senkitől nem sikerült megtudnia, meddig lesz még lezárva a lépcső. Ezután azt elbontották, és újra kicserélték az illetékes fővárosi cég alvállalkozói. Ez nagyon sürgős volt, de az áprilisi hányásfolt még mindig ott van a lépcsőn, a fenntartó MÁV-HÉV Zrt. nem takarította fel. (Van róla fényképem, de most nem rakom ide...) Ahogyan a lépcső aljánál lévő beázást sem rohannak megcsinálni. Már több éve folyik a falból a víz, rohad a lépcső és tapicskol naponta pár ezer ember a tócsában. Már többször szóltam én magam is, de nem történik semmi.
A Batthyány téri nyilvános vécé üzemeltetője egész nap hiába hívta a Toitoi-ok ajtaján lévő számot, és a cég honlapján közzétett 7/24-es mobilszámot se vette fel senki. A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság legalább elérhető volt, de nem tudtak semmit, pedig három éve már egyszer mindez tisztázva lett, hogy a Batthyány tér felkészült a rohamra.
Itt jegyezném meg, hogy a tűzijáték-néző közönségre való felkészülés csak a keletkező hulladékok egy részére korlátozódott. Ideiglenes hulladékgyűjtóket nem tettek ki, az állandókat pedig nem ürítették. A képet a tér bármelyik szemeteséről készíthettem volna.
A másik kérdés, amiről beszélnék, a parkok és ezeken belül az ingyenes nyilvános vécék hiánya. Nemrég voltam a gyerekeimmel a frissen felújított Gellérthegyi csúszdás játszótéren, ahol van kiépített vécé, de az zárva van, helyette két, leírhatatlanul mocskos mobilvécé áll a közelben. 38 fok Celsius, fekáliával összekent ülőke, kézmosó és padló. Gyerekeknek, akik nem tudnak fölé guggolni. Mivel ez szerintem közegészségügyi veszélyforrás, felhívtam a Főkert ügyeletét, ami nem működött, majd a Főkert központi számát, ahol közölték, hogy mindenki megbeszélésen van, de visszahívnak hamarosan. Ezt azóta is várom.
A Budavári Önkormányzat játszótér üzemeltető cége pedig az alábbi okosságot volt képes közzétenni:
"A Vuk játszótéren a játszótér melletti kávézó /ABC-ben lehet igénybe venni a mosdót, míg a Naphegyen az MTI épületében található mosdó áll a gyermekek rendelkezésre a játszótér üzemeltető kft megállapodása alapján. Üdvözlettel : Budavár."
Szerintem a boltban vagy egy intézményben kuncsorogni a vécézés jogáért nagyon megalázó. Mivel magam is voltam kismama, és tudom, hogy a játszótérről nagyon nehéz hazamenni, és az éppen szobatisztuló gyerek nem ér haza. Tapasztalom, hogy a parkjaink és játszótereink bokros részei emberi ürülékkel vannak tele, ezért azt gondolom, hogy szükség volna arra, hogy a játszótereket ellássuk csatornába kötött és napi rendszerességgel tisztán tartott, ingyenes illemhelyekkel. Nagyon érdekel, hogy a kerületi családok hogyan látják mindezt, ezért összeállítottam egy anonim on-line kérdőívet, hogy felmérjem a véleményeket és az igényeket. (a kérdőív a képre kattintva nyílik)
Kérem, töltsék ki és osszák meg ismerőseikkel, is!
vnm