Tegyük fel, hogy a miniszterelnökünk nem focizni szeret, hanem csillagokat nézegetni.
Akkor most nem arról beszélnénk, hogy bezár a lepusztult Planetárium és hogy a Népligetben Fradi Város épül, hanem arról, hogy elbontják, parkosítják a használaton kívüli edzőpályákat és a csillagda 10 milliárdból újul meg.
Tegyük fel, hogy olyan országban élünk, ahol a döntések nem aszerint születnek, hogy egyes döntéshozóknak mi a kedvenc gumicicájuk, hanem annak alapján, hogy mire van szükség és hogyan lehet leghatékonyabban elkölteni a közpénzeket.
Ebben az esetben nem épülne múzeumi negyed a Városligetben új múzeumokkal, hanem felmérés született volna arról, hogy a meglévő múzeumaink fenntartását és fejlesztését hogyan lehet megoldani. Az országos oktatási tervekkel összehangolva interaktív korosztályos programokat fejlesztettek volna és állami támogatási kerettel segítették volna az ehhez szükséges eszközbeszerzést, felújítást, bővítést. Például a pénzhiány miatt elavult Planetáriumban a legmodernebb 4D informatikai rendszerek üzembe helyezését, XXI. századi interaktív programok bevezetését. Azt is vizsgálták volna, hogy amelyik múzeum kinőtte a helyét, az hol találhat új helyet úgy, hogy azzal egyszersmind a városfejlesztési célokat is szolgálja. Például a Közlekedési Múzeum a felhagyott vasúti területen, a Vasúttörténeti Parkkal összehangoltan a motorja lehet egy városi rozsdaövezet újraélesztésének.
Ebben az elképzelt (tudom, kicsit sci-fi, de olyan jól esik!) esetben kincsként őriznénk a Városligetet, mint a világ első városi közparkját. Igyekeznénk minél intenzívebb fenntartással megőrizni, gondozni a növényzetét és a nagyszabású rendezvények többségét átirányítani a nagyobb Népligetbe, ahol amúgy is kicsit kevés az attrakció, pedig jó kezeléssel, jó programokkal közkedvelt városi park válna belőle. Például ha nem a szükséges fenntartási költségek negyedét-ötödét költenék rá, mint jelenleg…
Ebben a valószínűtlenül racionális esetben a városi közparkokat nem üres teleknek tekintenék, ahol még nincs fejlesztés (értsd: épület), hanem az egyik legértékesebb városi területnek, mert ez biztosítja a szép, egészséges, természetes rekreációs helyszíneket az itt élőknek. A parkban és környékén keletkező bevételek (helypénzek, parkolási díjak, belépő jegyek stb.) egy részét a parkok fenntartására költenék, így azok folyamatosan megőriznék esztétikai és ökológiai értéküket.
Mi azonban egy olyan országban élünk, ahol a meglévő értékeinket, mint például a Városliget, a Vidámpark vagy a Planetárium hagyjuk elkopni, pusztulni, hogy azután helyettük szemérmetlenül túlárazva megépíthessen valamit egy döntéshozó jó ismerőse közpénzből. És még meg is magyarázzák nekünk, hogy ez fejlesztés…
vnm
Kép: pinterest, Poetry | Miss Moneypenny Naked