Mibe is kerül nekünk a miniszterelnöki rezidencia?
A Fidesz vezetésének (értsd: Orbán Viktor) régóta dédelgetett terve felköltöztetni a miniszterelnökséget a Várba. Ezt készítette elő a 25 éves fejlesztési koncepció is, amelyet az önkormányzat rendelt meg 14 millióért. A kerület fideszes vezetése - amely 2010. előtt minden állami fejlesztést megakadályozott - évek óta úgy költi a kerület pénzét a Várra, hogy az nem a helyben lakók életminőségét javítja, hanem a kormányzati einstandnak ágyaz meg. Az előzetesen 200 milliárdosra becsült "várfejlesztés" valójában nem a vár érdekét, hanem csak a kormányzat reprezentációját és kényelmét szolgálja. Hogy lássuk a nagyságrendet: ez a pénz a teljes magyar felsőoktatásra szánt egyévi összeggel vagy a teljes rendőrség egyévi személyi juttatásaival arányos.
2014. óta sorban születnek a kormányhatározatok, amelyek újabb és újabb konkrét összegeket adnak a kormányzat vári vízióinak egyes elemeihez. Az alábbi táblázat mutatja, hogy ezek már most meghaladják a 100 milliárd forintot, miközben tudható, hogy csak a már ismert elképzelések közül még a Palota átalakítása nincs is benne. És látható, hogy nincs megállás. Pénz, érték, nemzeti örökség nem számít: mindenkinek takarodnia kell, ha az egyre hagymázasabb sznob víziók útjában van.
Kép forrása: Átlátszó.hu, Historizáló populizmus 200 vagy 1000 milliárdért - a budai várnegyed átépítésének költségei
Egyre gyorsuló ütemben adnak újabb milliárdokat a várba költözéstől megrészegült kormányzat számára közvetlenül is. A miniszterelnökség és a Nemzetgazdasági Minisztérium költözésével összefüggő költségek most éppen 65 milliárd forintnál járnak. Tudják mennyi 65 milliárd? A magyarországi kórházak teljes adósságállományát csaknem háromszor ki lehetne fizetni belőle vagy az Országos Mentőszolgálat kétévi teljes költsége.
Ebből csekély 4 milliárdocskát arra szánnak, hogy a miniszterelnöki iroda bútorzatát külföldi műtárgy-árveréseken szerezzék be. Mert egy utángyártott íróasztal mögül nem is lehet országot vezetni…
A folyamatosan duzzadó projektet és emelkedő költségeket szemlélve egyes elemzők nem tartják lehetetlennek, hogy végül 1000 milliárd forintot is elérheti a kormány budavári kalandja.
A kiemelt kormányprogrammá minősített terv, hogy a Nemzeti Táncszínház épületét foglalja el miniszterelnökség, pusztán felvágás, nem pedig reális és értékteremtő cél. A kiszemelt épület a kormányzat számára nem elég tágas, még a kertépítészet-történeti emlék Püspök-kert helyére épített beton szárnnyal együtt sem. És a környezete sem képes felvenni a hivatal működésével járó terhelést. A miniszterelnökség nagy forgalmat, igen erőteljes logisztikát és nemzetbiztonsági megoldásokat igényel, amire egyszerűen nincs hely. A kormányzati konvojok, delegációk folyamatos forgalma gyakorlatilag megbénítaná a Vár életét, és a környező kerületrészek számára is rendkívül megterhelő volna. Csak négy éve történt, hogy a kormányzati konvoj majdnem elütötte a férjemet és a kisfiamat az iskola előtti zebrán, merthogy a konvoj nem állhat meg, ez biztonsági előírás, de a Várban és környékén még emberek élnek, iskolába és dolgozni járnak…
A Nemzeti Galéria elérhetősége és megközelíthetősége nem jó – mondta Lázár János. Akkor ez azt jelenti, hogy a minisztériumokhoz jó lesz? Azokat nem kell megközelíteni? Hová tűnt az a program, hogy a Palota körbejárható lesz mindenki által használható buszokkal? Hová tűnt az idegenforgalom valódi erősítésének kérdése?
A közművelődési intézményeknek ez nem jó hely, ezért kell közigazgatási intézményekkel megtölteni, erről van meggyőződve - ezt is mondta Lázás János. Csakhogy erről nem neki kell meggyőződni, hanem szakmai és társadalmi viták során kell ennek eldőlnie.
A Polgárváros ezután kormányzati tanácsadók, tisztviselők számára nyújt lakhatást – felgyorsítva az utóbbi hónapokban felderített korrupciógyanús lakáskiadási gyakorlatot. Hiszen most már a kiemelt kormányprojektek közelében lévő önkormányzati lakások és egyéb ingatlanok minden további vizsgálat nélkül kisajátíthatók. Tehát senkinek a lakása vagy üzlethelyisége nincs biztonságban, bármikor bárkitől elvehetik!
A terv szimbolikusan is a demokrácia ellen szóló nyílt üzenet. Egy köztársaságban a hatalom az állampolgárok közösségétől ered, ők adnak felhatalmazást a mindenkori kormánynak. Éppen ezért fontos, hogy a Parlament a főváros közepén, a város épületeivel egy szinten helyezkedik el. A városból, a polgárok közül kiszakadó, a föléjük magasodó királyi várban állomásozó kormányzatról nehezen hihető, hogy az állampolgárok szolgálatára esküdött föl.
Felelős kormány csak a város fejlesztésének igényével gondolkodhat kormányzati negyed létrehozásában. A Budai Vár és környéke viszont nem fejlődik a kormányzati negyed hatására, hanem a jelenlegi torzulásokat fagyasztja be mindez. Egy tiltott elit zóna alakul ki a város közepén, de annak szövetéből kiszakadva. A bennfentesek pedig azontúl nemcsak a szülinapi bulikat tartanák a műemlékek között, hanem a főhadiszállásukká válik mindez. A műemléképületek értelmes funkciójáról valóban lehet vita, és éppen az a baj, hogy nincsen vita. A fejlesztés ugyanis nem azonos az építkezéssel.
A Karmelita Kolostor épületét áttervező Zoboki Gábor ezt mondta: "A közbeszerzés tökéletesen alkalmatlan, mert senki nem tudja megjósolni, hogy mi történhet." Csakhogy ezt hívják jobb helyeken jogállamnak: a közpénzekről közbeszerzéseken döntünk, az építkezésekről és a műemlékekről építészeti előírások alapján döntünk és az egészséges környezetünket környezetvédelmi előírások megtartásával védjük. Éppen ezért én bűnnek tartom azt, hogy a kiemelt kormányberuházásoknál ezekre nem kell tekintettel lenni.
65 milliárd forint csak a miniszterelnökség és a nemzetgazdasági minisztérium várba költözésére!!!... Nem a működésére, hanem csak arra, hogy a kiszemelt műemléképületeket átalakítsák a minisztériumok számára. Ki hiszi el, hogy ez műemlékmentés? Ki hiszi el, hogy itt tényleg a nemzeti örökségünk megőrzése a fontos? Ki hiszi el, hogy kultúrát akarnak hozni a Várba, miközben az akadémia Országház utcai épületét megszállja a Belügyminisztérium és csak a tervezés meghaladja a 600 milliót? Ki hiszi el, hogy miközben az ország számtalan műemléke csak pusztul, itt a műemlékmentés miatt folyik el számolatlanul a pénz?
És lesz lovarda is 3,5 milliárdból. Lesz hozzá rámpa, amin a lovak fel tudnak menni a Szent György térre a miniszterelnöki és a Sándor palota elé. Parádés lesz… Teljesen komolyan gondolják, hogy van joguk egy kistelepülés teljes évi költségvetését arra költeni, hogy lovas huszárok élén parádézzanak a Dísz téren!
És az értékesség nem azonos a drágasággal. Jellemző, hogy király gyakorlatilag sohase lakott Budavárban, csak az a Horthy kormányzó, aki királyi pompát ült egy társadalmi feszültségekkel terhes és háborúba vezetett ország felett. Csak a rongyrázás megy most is, a fölösleges költekezés – a milliók véres verítékével megteremtett állami forrásokat nyeglén elszórják. És ezáltal egyszersmind tönkreteszik a nemzeti örökségünket is. Miközben pörög a számláló, látható, hogy ez a várba költözés nekünk nemcsak abba a 65-100-200-1000 milliárdba kerül, hanem egy épeszű, felelős és reményteli jogállamiságba is.
Lázár János szerint döntés van arról, hogy a kormánynak ki kell költözni a Parlamentből. Én őszintén nagyon szeretném, hogy ez a kormány végleg kiköltözzön a Parlamentből... A Budai Várban egy helyen látnám őket szívesen: a panoptikum "A közelmúlt sötét árnyai" kiállítás keretében.
vnm