(A képre kattintva megnyílik a videó)
Új kelenföldi “szuperkórház” helyett inkább az összeomló budapesti intézményeket mentse meg a kormány! – a vasárnapi sajtótájékoztatóm írásos változata
Az elmúlt másfél évben a kormány össze-vissza beszél a fővárosi kórházi ellátás fejlesztésével kapcsolatban. Minden hónapban szorongva várják a budapesti kórházak és betegek, hogy vajon most éppen őket ítéli-e halálra a kormány vagy valaki mást. Egyre inkább úgy tűnik, hogy nem a fővárosiak ellátása, hanem a belengetett több száz milliárd forint „ügyes” elköltése áll a kormányzati figyelem középpontjában.
A Kelenföldön megépülő új “szuperkórházzal” nincs más célja a kormánynak, mint hogy elfedje az egészségügyi rendszer valódi problémáit. Ez a kormány szeret építkezni, de a működtetés hibáit és az ágazat forráshiányát nem fogja megoldani egy gigantikus beruházás. A szuperkórházban is meghal a beteg, ha 50-70 ágyra jut egy ápolónő és nem lesz pénz a fertőtlenítőszerekre.
Nem új budapesti kórházra, hanem a már meglévők modernizálására, valamint a tartozások és bérek rendezésére lenne szükség. Egyre több budapesti kórház küzd milliárdos adósságállománnyal. Ez azt jelenti, hogy a napi működés már nem megoldott, hiszen eszközök és gyógyszerek is egyaránt hiányoznak. Legutóbb például a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház kapcsán láttak napvilágot olyan hírek, hogy az infúzió hiányában már az alapvető ellátást sem sikerült biztosítani a betegek számára.
Nem új “szuperkórházakra”, hanem a meglévő intézmények modernizálására, működtetésére, emberibbé tételére, a mindenki számára könnyen elérhető alapellátásra, a kórházi fertőzések visszaszorítására és a dolgozók megbecsülésére kell költeni.
Ráadásul a helyszín kiválasztásával még a saját szakértői javaslatnak is ellentmond a kormány. Érthetetlen – vagy, sajnos, nagyon is érthető -, hogy miért éppen egy beépítetlen, részben természeti védelem alatt álló területre esett a választás, amelyhez ma semmiféle közlekedés nem visz és közművesítve sincs. Miközben a közelmúltban bezárt kórházak ingatlanjai állnak üresen a város számos pontján. Egy új kórház építése nem a kormányközeli vállalkozók nyereséges bulija kellene legyen, hanem az ellátásszervezés, a városfejlesztés és a környezetvédelem szempontjából is átgondolt, felelős döntés.
Nem építkezésre kellene költeni, hanem a működtetésre elegendő forrást biztosítani. Európai összehasonlításban a GDP-arányos ráfordítás nálunk fele annak, amit máshol az egészségügyre költenek. Ebben a rendszerben hiába épül meg rengeteg pénzért a szuperkórház, amíg nem látszik biztosítva a magas színvonalú működtetés és a karbantartás, addig puszta pénzkidobás, hiszen a hiányosságok miatt várhatóan néhány év alatt úgyis leromlik az állapota.
Foglalkozzunk végre a valódi problémák valódi megoldásával!
vnm