
Tényleg a történelmi belvárosban kell Forma 1-es futamot rendezni?
A tavalyi elhúzódó össznépi "szívjuk a port és ugrálunk a pocsolyák közt vegyes páratlan" verseny után újabb élmény-hétvégével kedveskednek a Lánchíd utca és a Döbrentei utca lakóinak. Még el sem készült teljesen (még mindig nem készült el teljesen) a Várbazár és előtte a Lánchíd utca, de már nagyszabású légi- és Forma 1-es parádét rendeznek rajta. A korábban Air Race és Red Bull repülőnap címeken futó rendezvény most már két napos, és autóverseny is jár (mit jár: száguld!) hozzá.
Két napos a nézőknek, látogatóknak. A helyben lakóknak nagyjából egy hetes hercehurcát jelent. A parádé előkészítése ugyanis azzal jár, hogy az érintett helyszíneket napokkal előtte lezárják, elkezdik kiépíteni a hangosítást és a felvonulási területeket. Felhúzzák az árusító és étkező sátrakat, faházakat (ahol ezer forint lesz egy kenyérlángos, a családi ebéd pedig tízezer, acél reflektor-állványok és elemes kerítések lepik el a helyszínt. Az egész utca átalakul egy koncertszínpad műszaki területévé. Mivel szép házak vannak mellette, meg egy elég jó külsejű folyó, ezért világos, hogy alapvetően rendezvényhelyszínről van szó, az, hogy akik ott laknak, közlekedni szeretnének rajta, nyilván tévedés.
A felhajtás korábban a Bem rakparton volt, a Batthyány teret is magába foglalta, de ott most beelőzött a budai fonódó villamos építése, így a Lánchídtól északra lakóknak már két hónapja tart a parádé. A Ferrari Team a közelébe se ér annak, ahogy három csuklós busz próbál három irányból kanyarodni a Batthyány utca-Fő utca-Batthyány tér kereszteződésben...
Persze, a fesztivál alapvetően jó dolog, én is szeretem, és jó az, ha a város élete felpezsdül vidám eseményekkel. Kifejezetten támogatom, hogy a közterületeink közösségi térré váljanak, ahol érdekes dolgok történnek, ahol találkozni, enni-inni, mulatni lehet. (Ezért sem értek egyet a Moszkva Széll Kálmán tér felújítási tervével, mert az csak a közlekedésre koncentrál, 3+3 sávos autópályával, de nem varázsol hangulatos városi közteret belőle.) Ugyanakkor azt is gondolom, hogy a fesztiválnak nem rátelepednie kell az adott városrészre, hanem annak részévé válnia; olyan eseménnyé, ahol a helyiek és az odalátogatók találkoznak, amiben a helyiek aktívan részt vesznek, amit a magukénak éreznek. Jó példa erre a 100 éves házak rendezvénysorozat, amelyben idén is több kerületi épület részt vett, megnyitotta kapuit a látogatók előtt, kiállítással, süteménnyel, előadásokkal várták az érdeklődőket. A repülőfesztivál viszont az az alkalom, amiről a helyiek inkább elmenekülnek, mert a lakóhelyüket megszállja egy hangos és erőszakos rendezvény.
Az Air Race sokáig arról volt híres, hogy nem fizetett közterület-használati díjat a fővárosnak. Most adatigénylésként fordulok az I., az V. kerületi és a fővárosi önkormányzathoz, hogy kiderítsem, kinek mennyi közterület-használati díjat fizetnek. A használati díj ugyanis nem pusztán sarc - illetve nem annak kéne lennie. Ugyanis egy olyan esemény, amely nagy közterületet foglal el hosszabb időre, sok többletkiadással jár: forgalomelterelés, takarítás, esetleges javítások, helyreállítások. Egy előrelátó önkormányzat a közterület-használati díjból finanszíroz olyan kiadásokat is, amellyel a helyben lakókat kárpótolja a nehézségekért. Például támogatást ad hangszigetelő ablakok beépítésére és hasonlók. Egy előrelátó önkormányzat azokon a közterületeken, ahol fesztiválokra számít, olyan infrastruktúrát épít ki a befolyt díjakból, hogy ne kelljen vezeték-kötegeken átugrálni a népnek, ne a friss és méregdrága gránitburkolatba fúrják a sátrak pányváit, ne a zöldfelületre állítsák a Toitoi WC-ket és legyen a közelben őrizhető felvonulási terület a teherautóknak és a felszereléseknek. Egy előrelátó önkormányzat úgy határozza meg a közterület-használati díjakat és úgy engedélyez rendezvényeket, hogy az folyamatosan a település fejlődését segítse.
Ha már a burkolatnál tartunk: a rendkívül drága kockakövet nem sikerült megfelelő minőségben lerakni (a fényképen is látszik, hogy bizony zötyögős lett a felszíne), és egyébként is kérdés, hogy alkalmas-e a kockakő városi forgalmi terhelésre. Persze, tudjuk, hogy a Lánchíd utcát távlatilag sétáló utcának szánják, és addig is a forgalom csillapítása van napirenden, viszont nem világos, hogyan illeszkedik a sétáló utca imázsba a nagyszabású aszfaltshow, a Forma 1-esek száguldása, ahogy a Lánchídon való versenyzés is aggályos. Azon is érdemes elgondolkodni, hogy a városnak éppen ezen a belső részén az év felében-harmadában egészségkárosító a légszennyezés. A rendezvényt ide szervezők és az engedélyezők vajon milyen környezeti terheléssel számoltak, és hogyan akarják ezt kompenzálni a városlakók számára?
A légi-bemutatóval és autóversennyel járó zajterheléstől, az óriási hangfalakból áradó zenétől már előre retteg mindenki, aki a környéken lakik. A rendezvény előkészületeit napok óta elszenvedik mindazok, akik erre utaznak autóval vagy busszal, és az okozott károk nyomait valószínűleg még hosszú ideig látjuk.
Nagy kár, hogy a Várbazárnak még a felújítás előtt nem sikerült találni egy méltó és megfelelő funkciót, amely biztosítaná a fenntarthatóságát. Úgy gondolom, hogy a légi- és aszfaltshow kifejezetten nem az. Bízom benne, hogy előbb-utóbb megtaláljuk azt a használatot, amely az egész lakónegyed számára hasznos, fejlesztő és közösséget építő!
vnm