December első felében, a budavári képviselő-testületi ülés előtt bejárta az on-line sajtót a hír, hogy az I. kerületi önkormányzat kicenzúrázta a "zsidó" szót az emléktábla szövegéből (hvg). Dr. Kaltenbach Jenővel, a Lehet Más a Politika fővárosi frakciójának vezetőjével közösen sajtóközleményt is kiadtunk róla (lehetmás/zöldbuda).
A Carl Lutz Alapítvány egy emléktábla elhelyezését kezdeményezte a svájci diplomata volt budavári lakóhelyén, az 1940-es években brit követségként működő Táncsics Mihály u. 1. számú ház falán.
A II. világháború kitörése után Svájc látta el a Magyarországgal hadiállapotba került 14 ország, köztük Nagy-Britannia képviseletét.
Carl Lutz 1942 és 1945 között a budapesti svájci követség külföldi érdekeket képviselő osztályának volt a vezetője. A nevével fémjelzett, 1944-es budapesti életmentő akció volt a legsikeresebb a nácik által megszállt Európa hasonló vállalkozásai között.
Védlevelekkel, valamint 76 budapesti lakóház svájci diplomáciai védelem alá helyezésével több tízezer magyar zsidó életét mentette meg.
Carl Lutz (1895-1975)
A Várban sokan, sokféle okból akarnak emléktáblákat, emlékműveket elhelyezni, ami érthető, hiszen mindig is jelentős történelmi és kulturális események színhelye volt. A komolytalan vagy szélsőséges javaslatok kiszűrése, és a műemléki városkép megőrzése érdekében született a helyi rendelet (21/2009. (IX.25.) Kt.r.), amely szerint a Várban csak az önkormányzat állíthat közterületről látható emléktáblát. Ezért az alapítvány kérelmet nyújtott be a hivatalhoz, amelyben bemutatta a tervezett emléktábla szövegét, ábráját és a kérés részletes indoklását. Az ilyen javaslatokat a főépítész által összehívott eseti bizottság minősíti, és ennek alapján dönt a kerület képviselő-testülete.
Mathauser András, az LMP egyik kerületi bizottsági tagja figyelt fel arra, hogy a Dr. Aczél Péter főépítész által előterjesztett, és dr. Nagy Gábor Tamás fideszes polgármester által aláírt előterjesztésben az emléktábla alapítvány által írt szövegéből kicenzúrázták a „zsidó” szót, melyet „üldözött”-re cseréltek, és elutasították azt is, hogy feltüntessék a táblaállító Carl Lutz Alapítvány nevét.
A Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság ülésén megkérdeztem, hogyan járnak el azokkal a javaslattevőkkel, akiket elutasítanak vagy módosíttatni szeretnék az eredeti javaslatot. Megnyugtattak, hogy mindegyikükkel leül a főépítész és egyezteti velük az önkormányzat álláspontját. Éppen ezért én eredetileg nem akartam fellépni a tábla ügyében. Fel sem merült bennem, hogy a tábla szövegét a javaslattevővel való egyeztetés nélkül nyújtották be, és úgy véltem, ha a javaslattévő számára megfelelő ez így, akkor nem ágálok ellene. Munkatársaim azonban addig ütötték a vasat, hogy végül mégis felhívtam az alapítvány képviselőjét, hogy megkérdezzem, mit gondolnak ők. Vámos György elnök úr meglepődött, hogy testületi előterjesztés lett a javaslatból, mert őt erről nem értesítették, és elmondta, hogy az eredeti szöveget szeretnék, ahogyan ezt a benyújtáskor a főépítész kérdésére is határozottan kijelentette. Ezután döntöttünk a sajtóközlemény megjelentetéséről, és készítettem el módosító indítványomat.
Ebben leírtam, hogy ez az eljárás elfogadhatatlan, a kerületi önkormányzathoz méltatlan. Javaslom ezért az emléktáblát a kezdeményezők szándékához hűen, pontosan az eredeti szöveggel felállítani. A rendeletünk azért született, hogy egységbe fogja a kerületi emléktábla-állítás rendszerét, megőrizze a városkép harmóniáját és az emlékállítás méltóságát. Nem pedig azért, hogy az emléktábla-állítási szándékot önkényesen felülírja, XIX. századi kifejezéssel élve: cenzúrázza. Az emléktáblát kezdeményező Carl Lutz Alapítvány a tábla tervét, pontos szövegét egyeztette a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal, a Brit Nagykövetséggel és a Svájci Nagykövetséggel, akik mind az eredeti formájában támogatták az emléktáblát.
vnm
(A bejegyzéshez felhasználtam Püspöki Gábor írását is.)
(A fényképek forrása: jfr.org, hacusa.org)