Szavazás

<

V. Naszályi Márta

Közös ügyeink nemcsak a politikusokra tartoznak

Friss topikok

  • VNMárta: Sok szempontból igaza van, ez egy tisztázatlan jogi helyzet. Így örököltük meg és a ciklus első má... (2025.01.05. 14:20) Halászbástya kitakarva
  • VNMárta: Kedves Barbara! Köszönöm a jelzést! A blogfelület valamiért átkonvertálta, nem tudom évszámokkal ... (2024.10.28. 13:10) A Ruszwurm ügy
  • Mesterséges Geci: Nem trollkodás: mi ez a baromság, hogy a nőknek még ott is tilos a félmeztelen megjelenés, ahol a ... (2024.08.27. 15:52) Hogyan használjuk a Czakó utcai sportpályát?
  • SHRV: @Ahoj-: no és most lássuk, mi valósult meg ezekből a "tanulmányokból". (2021.12.04. 19:35) Játszótéri vécék

Budapest szmogtérképe

Budapest szmogtérképe

Állandó oldalak

2025.01.03. 12:12 VNMárta

Halászbástya kitakarva

Címkék: kordon Budavári Önkormányzat Halászbástya

2025-01-02_15_59_53.jpg

 Forrnak az indulatok, mert az új önkormányzati vezetés egy bűnronda fekete paravánnal kitakarta a Halászbástya kilátóteraszát.

A Halászbástya épülete a Budavári Önkormányzat tulajdonában van. A műemlék felújítása, karbantartása sok pénzt emészt fel, ezért szerintem jogos, hogy a felső kilátóteraszt, ami egyfajta „prémiumszolgáltatás”, gyönyörű látvány, pénzért lehessen látogatni a turistaidényben. De csak akkor jogos, ha az alsó kilátóteraszt és az árkádsort ingyenesen lehet használni. Tehát ha a műemlék és környezete alapvetően mindenki számára szabadon és ingyen elérhető, megnézhető, de van egy kis része, ami különleges és azért fizetni kell. (Például az Eiffel torony közelébe mindenki odamehet, de ha a tetejéről akarják csodálni a kilátást, akkor azért fizetni kell.)

Terjed a legenda, hogy az én polgármesterségem alatt vált fizetőssé a felső terasz, de ez nem igaz: évtizedek óta ez a rendszer működött. 2023. decemberéig úgy volt, hogy Karácsonytól március 15-ig ingyenesen lehet felmenni, március 16-tól december 23-ig pedig a felső kilátóteraszért (az ábrán pirossal jelölve) fizetni kell. Ősszel és tavasszal este 7-ig, nyáron pedig este 9-ig.

deli_felso_kilatoterasz_az_onkormanyzat_belepojegyevel_latogathato.png

eszaki_felso_kilatoterasz.png

Egy éve viszont a fideszes többség a téli időszakot is fizetőssé tette. Ez szerintem eléggé értelmetlen volt, mivel télen csak heti 2-3 millió forint bevételt hozott szemben a nyári időszak heti 10-12 millió forintos bevételével.

Talán ez az oka a testületi előterjesztésnek, amit a legutóbbi, 2024. december 12-i ülésre hozott be az új polgármester. Ennek alapján a Mátyás templom mögötti kilátóteraszt is kordonnal lezárják, így azt csak jegyfizetés ellenében lehet megközelíteni (az ábrán szaggatott piros vonallal jelölve). Az előterjesztésből nem derült ki, hogy az elkordonozás ilyen rettenetesen ronda lesz.

A javaslatban egy hónap próbaidőt jelöltek meg, de nem derült ki, hogy mit is akarnak kipróbálni. Hogy többen fognak-e fizetni, ha beleerőszakolják őket? Vagy mit? Nem derült ki az sem, hogy mikor tekintik sikeresnek a próbát és mikor nem. (Számomra már most kiderült, hogy a próba csúfos kudarc, kíváncsi vagyok, mikor ismeri be ezt az új fideszes kerületvezetés.) 

budapest-halaszbastya-budai-var-matyas-templom-schulek-frigyes8-csodalatosmagyarorszag.jpg

Mátyás templom mögötti kilátóterasz korábban, kordon nélkül

(Kép: csodalatosmagyarorszag)

Ez az intézkedés egyrészt értelmetlen, hiszen a déli alsó árkádsornál télen ingyen ki lehet nézni, másrészt viszont vállalhatatlan, mert éppen a mindenki számára látogatható kilátópontot teszi fizetőssé. Ezt a fajta erőszakos, „lehúzós” irányt személy szerint nagyon ellenszenvesnek tartom; nem elfogadható, hogy elzárjuk a kilátást azért, hogy az idelátogatók kénytelenek legyenek igénybe venni a fizetős teraszt.  Ha én lennék a látogató, nagyon rossz szájízzel távoznék.

Az elkordonozással nem értettem egyet, ezért nem szavaztam meg az előterjesztést. Összesen ketten voltunk a testületben, akik nem szavaztuk meg: Dr. Kun János képviselőtársam és én. Kifogásainkat el is mondtuk a testületi ülésen. Ennek a résznek a videója itt nézhető meg.

full_119_halaszbastya_etterem.jpg

Halászbástya étterem északi árkádsor (Kép: Halászbástya étterem)

A Halászbástya étteremmel még elődöm, Nagy Gábor Tamás polgármester kötött egy hosszú távú szerződést. Ez a szerződés nagyon nem előnyös az önkormányzatnak, mivel nagyjából arról szól, hogy a felújítás ellenében szinte ingyen üzemeltethetik az éttermet sok-sok éven át a műemléképületben. De hiába nem előnyös, jogilag körül van bástyázva, így nem tudtuk megváltoztatni. (Nem ez az egyetlen ilyen szerződés, amit megörököltünk; az Oxygén Wellness Naphegy nagyon hasonló, az önkormányzat számára előnytelen szerződéssel működik.)

Ennek alapján az étterem szinte az egész északi részt elfoglalta. Az északi bástyát és az északi alsó árkádsort beépítette, így az most télen-nyáron csak az étterem látogatói számára van fenntartva (az ábrán sárgával jelezve). Az északi felső kilátóteraszra pedig csak fizetővendégeket engednek föl nyáron. Télen egyszerűen le van kordonozva.

A nyári időszakban a déli árkádsort is vendéglátóteraszként használják (a felülnézeti ábrán szaggatott sárgával jelezve). Többször kifogásoltam, hogy ennek során hűtőgépekkel, pultokkal, kordonokkal gyakorlatilag elzárják a kilátást élvezőktől az odajutást, csak a fogyasztó vendégeket engedik be, hiába szól úgy a szerződés, hogy mindenkit be kell engedni. Egy ízben személyesen kipróbáltam, hogy tudok-e nézelődni az árkádsorról, de egy-két perc alatt kidobtak az étterem pincérei, akik nem tudták, hogy én vagyok a polgármester… Ráadásul az egész kialakítás ezen a részen gagyi, méltatlan a műemlékhez. Ez ügyben az örökségvédelemhez is fordultunk.

Pont azért kötöttük ki, hogy be kell engedni a földszinti árkádsorba a kilátást látni akarókat, mert csak így van létjogosultsága, hogy a felső kilátóterasz fizetős legyen.

shutterstock_1285933210-1024x683_szallas_hu.webp

Déli felső kilátóterasz és alsó árkádsor (Kép: szallas.hu)

2024-ben a Halászbástya belépőjegyekből 400-500 millió közötti bevételt realizált az önkormányzat (a pontos számot nemsokára meg fogjuk tudni), de az biztos, hogy szeptember közepén már 320 millió fölött járt a bevétel. Nem tudom, hogy ezzel az otromba intézkedéssel mennyi többlet lesz, de kétlem, hogy ellensúlyozná mindazt a rombolást, amit az országimázs ellen vét. Ha már bevételnövelés: sokkal fontosabb volna, hogy nyáron ne kígyózzon reménytelenül hosszú sor a jegypénztárnál és legyen egyértelmű a turisták számára minden információ.

Ez is egy érdekes örökség egyébként: a Mátyás templommal közös jegypénztárakat az önkormányzat építette sok évvel ezelőtt. De a templom valamiért a sajátjának tekinti azokat és nem szívesen engedi be az önkormányzat jegyeladóit 17 óra után. A templomba csak 17 óráig van fizetős belépés, így az ő jegyeladói ezután már nem dolgoznak. De a Halászbástyán 19 és 21 óráig van a fizetős időszak…

Lánchíd, Budavári Palota, Mátyás templom, Halászbástya – ezek azok a műemlékek és világörökségi látványelemek, amelyek minden Budapestről szóló képeslapon, kiadványban vagy imázsvideóban biztosan szerepelnek. Az, hogy itt mi történik, nem egyszerűen egy vérszemet kapott, új polgármester ügye, hanem nemzeti ügy.

Látva a közvélemény felháborodását, kijelenthetjük, hogy a tesztidőszak váratlanul hamar véget ért, az eredmény egyértelmű – Böröcz úr, a kordont el kellett bontani!

vnm

 

 

4 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://eokoskodas.blog.hu/api/trackback/id/tr3418765452

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2025.01.03. 15:19:44

Negyven évvel ezelőtt, egyetemistaként, a kedvesemmel sokat sétáltunk a városban, és a Halászbástyára is felkaptattunk néha, nézelődni. Valamikor 1982 körül lehetett, hogy váratlanul lezárták a felső kilátót, és fizetni kellett volna a belépésért. Talán húsz forintot, nem tudom, kissé kellemetlen nagyságú összeg volt. De ez olyan sértés volt nekünk, a Budapestet szerető fiataloknak, hogy soha többé nem mentem a Halászbástyára. Az pedig, hogy MINDEN kilátást csak pénzért adnak, és az 1500 forintot nem tudom jelképes összegnek tekinteni, az olyan hiénatempó, amiért az önkormányzat örök életében szégyellheti magát. Ez nem Kairó, ez egy sokak által kedvelt és viszonylag kulturált ország fővárosa, ahol még nem adnak mindent baksisért.

Niebur24 2025.01.04. 03:16:46

Ha már lúd, legyen kövér.
Remélem, a pesti önkormányzatok leszámlázzák a látványt a budaiak felé.
Elvégre mégis csak Őket nézik...

bmn 2025.01.05. 13:13:25

"nem szívesen engedi be az önkormányzat jegyeladóit"
Ez vajon mit jelent? Lehetne "jogilag" értelmezhetőbb, világosabb megfogalmazást kérni?
(Beengedik, vagy nem? Ha beengedik, csak húzzák a szájukat, az kit érdekel... Ha nem engedik be, akkor meg intézkedni kellene (/kellett volna), gondolom.)

VNMárta 2025.01.05. 14:20:15

Sok szempontból igaza van, ez egy tisztázatlan jogi helyzet. Így örököltük meg és a ciklus első másfél-két évében a covid miatt ez nem volt prioritás.
Utána kapta meg a Budavári Kapu a Halázsbástya üzemeltetését, amihez igazából nem volt kedve. A cégnek és a Mátyás templomnak kellett volna megegyezni, jó megoldást találni. Próbáltam köztük közvetíteni, de az egyházközség vezetése nem akart a "balliberális" kerületvezetéssel együttműködni.
süti beállítások módosítása