Mottó- Le tud futni 5 mp alatt 100 métert?- Nem- És ha megfizetem?
Nos, én nem tudom hogyan kell patkányt irtani, de nem is pályáztam arra, fenntartsam Budapesten a patkánymentes állapotot.
Viszont a pályázati ajánlati felhívás részletesen felsorolja mindazon szakmai tevékenységeket, amelyek a budapesti patkánymentesítéshez szükségesek:
- Az ún. patkánymentes állapot fenntartása érdekében végzendő feladatok folytatása,
- A behatolási kapuk és veszélyeztetett objektumok kiemelt kezelése, a csatornahálózat preventív kezelése, a behurcolt vagy bevándorolt patkányok elszaporodásának megakadályozása és a mentes állapot folyamatos ellenőrzése, a rezisztens patkányok felkutatása és elpusztítása, a végzett tevékenység nyilvántartása és dokumentálása mind Ajánlattevő kiemelt feladatát képezi. A behatolási kapuként nyilvántartott objektumokat és a kijelölt folyó- és patakpartok területét Ajánlattevőnek kell meghatároznia és rendszeresen aktualizálnia,
- A patkányfertőzöttségre vonatkozó lakossági vagy közületi bejelentés esetén az ajánlatban meghatározott határidőn belül (minimum 24 óra, maximum 48 óra) köteles az irtási feladatot megkezdeni,
- A be nem jelentett patkány-előfordulások felderítése és kezelése érdekében meghatározott rendszerességgel ún. átvizsgálást és szükség szerinti irtószer-kihelyezést kell végezni az ajánlatkérő által megjelölt szervezettel közösen megállapított körzetben, illetve helyeken azzal, hogy kiemelten kell kezelni a fokozottan patkány-veszélyes objektumokat
- Rezisztencia management.
A fenntartási munkák helyszínei összesen 220 300 objektum.
(HL/S S244 20/12/2017 509820-2017-HU Szolgáltatások, Ajánlati felhívás, nyílt eljárás)
Ez komoly feladat, a leírásból teljesen világos. Ha valaki mégis vállalkozik rá, akkor viszont el kell végezni. És hiába adott az RNBH Konzorcium, amely július eleje óta az irtásért felelős – Tarlós István közlése szerint – 23%-kal olcsóbb ajánlatot, ha nem végzi el a munkáját, akkor minden forint kidobott pénz.
2018. decemberében már annyira látszott a patkányok elszaporodása, hogy a fővárosi önkormányzat is érezte, lépnie kell. A decemberi közgyűlésen tárgyalt előterjesztésben hosszan részletezik, hogy a csapadékmentes időjárás következtében szaporodtak el a patkányok. De az ajánlattételi felhívás nem pusztán csapadékos időjárás esetére szólt, hanem a következő 5 évre időjárástól függetlenül. Az erre való hivatkozás és a további, a szerződéses összegen felüli 650 millió forint tehát eleve vitatható.
Ekkor még nem említik, de nyilvánvaló, hogy már ismerték a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztályának 2018. október 24-i jelentését (amelyre az április 23-án kelt közbeszerzési bizottsági előterjesztésben, amelyet az Index portál is elemzett, utalnak) amely alapján a fertőzöttség emelkedése olyan tendenciát mutatott, mely a patkánymentes állapot fenntartására irányuló alaptevékenységen felül célzott intenzív irtást igényel.
Ez az alaptevékenységen felül kifejezés az, amely nem értelmezhető. Nincs alaptevékenység, hanem patkánymentesítés van és a patkánymentes állapot fenntartása van, amely számos résztevékenységből áll. Többek között a folyamatos monitorozásból, amelynek eredménye alapján fokozott mértékű irtást kell végezni a szerződés szerint.
A közbeszerzés után megkötött szerződésben ugyanis azon felül, amit az ajánlattételi felhívásból már idéztem, még a további részletek is szerepelnek a feladatokról, például ez is:
Folyamatos gócirtást kell végezni minden olyan helyen (esetben), ahol (amikor) a patkányok nagymérvű elszaporodása következtében a környezetet is veszélyeztető góc keletkezett.
Ez tiszta beszéd: nemcsak olyankor kell irtani, amikor kevés a patkány, hanem olyankor is, amikor elszaporodtak, méghozzá ilyenkor célzottan nagyobb erővel.
Innentől kezdve a Közbeszerzési Bizottság ülésére beterjesztett előterjesztés hozzáállása, hogy itt többletfeladatokról van szó, teljesen elfogadhatatlan. A szerződésben foglalt feladatokat kellene végrehajtani.
Ugyanakkor a fővárosi közgyűlésnek volt egy decemberi döntése: a krízis megállítása érdekében további 650 milliót biztosítanak a konzorciumnak 2019-re. Hogyan lehetséges, hogy ennek a pénznek a technikai értelemben vett odaadásáról most, április végén lett egyáltalán beterjesztés? Ha az Index véletlenül nem cikkezik a patkányokról, akkor még mindig nem is kerülne szóba, hogy megkapja a többletforrást a feladat ellátója? Tehát a főváros vezetése még a saját döntését sem képes végrehajtani, miközben október óta tisztában van a krízishelyzettel, de sunnyog és nem tájékoztatja a lakosságot.
Összegezzük:
- a közbeszerzési eljárás késve lett meghirdetve, mivel az előző szerződés 2018. áprilisában lejárt
- a közbeszerzés elhúzódott
- az előző szerződésnek már a meghosszabbítása is lejárt
- 3 hét kimaradt (ez egy patkány-generáció)
- a közbeszerzési eljárást megtámadták (azóta is folyik a per)
- az olcsóbb ajánlatot adó, nyertesnek nyilvánított konzorciummal soron kívül szerződést kötöttek
- őszre kiderült, hogy a négy kis cégből álló konzorcium, amely korábban csak szúnyogirtást végzett kisebb vidéki településeknek, és budapesti telephellyel nem is rendelkezik, képtelen a feladatot ellátni
- ezért a főváros a szerződéses összegnél magasabb pluszforrást szavazott meg nekik
- ezt nem adta oda 4 hónapon át
- majd a kormánypárti képviselők nem jöttek el a bizottsági ülésre, hogy megszavazzák a plusz forrás technikai odaadását
- a patkányok továbbra is szaporodnak
Adatigénylést nyújtottunk be ezért a patkányészleléssel és monitoringgal kapcsolatban, hogy lássuk, mi a valós helyzet és további igénylést nyújtunk be az eddigi kifizetésekről. Kezdeményezzük továbbá az Országgyűlés Népjóléti Bizottságában (Kórózs Lajos) a fővárosi patkányhelyzet kivizsgálását, a felelősök megkeresését.
A főpolgármesternek pedig feladata, hogy azonnal tájékoztassa a budapestieket, mire kell készülniük, hogyan kell kezelniük ezt a helyzetet! Követeljük, hogy hozza nyilvánosságra a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatait!
A nyáron az - akkor még jóval kisebb - vészhelyzetre való tekintettel azonnal szerződést tudott kötni a fővárosi önkormányzat a még le nem zárt közbeszerzési eljárás győztesével, akiről azóta kiderül, hogy nem tudja elvégezni a munkát. Mi az akadálya, hogy most szerződést kössön azzal a céggel, amely 47 éven keresztül sikeresen fenntartotta Budapest patkánymentes állapotát?
vnm