Az EU támogatásból megmentünk egy XIX. századi műemléket, elbontunk egy török kori emléket és készítünk egy életképes funkció nélküli komplexumot nagy mélygarázzsal.
Korábbi bejegyzésemben írtam arról, hogy a Várbazár felújítása során talált török kori épületmaradványokat el akarják bontani, mert akadályozzák az építkezést. Nos, tegnap kijött a projektgazda Várgondnokság Kft. közleménye, mely szerint aggdalomra semmi ok, nem bontják el, csak szétszedik és a köveket a Budapesti Történeti Múzeum kőtárába viszik, miután megvizsgálták és dokumentálták a leleteket.
Talán sokakat megnyugtat ez a fejlemény, én viszont nem vagyok elégedett. Bár a közlemény szerint "ez a módszer a leletmentés elfogadott, gyakran alkalmazott módja", mégsem alkalmazzák például a Szent György téri honvédségi épületnél, pedig az aztán tényleg útjában áll minden normális fejlesztésnek. Láttam már kőtárat: a közönség számára nem látogatható helyen, önmagában értelmetlen és sokszor felismerhetetlen funkciójú kődarabok hevernek sorban. Tehát az évszázados épületmaradványok valójában megszűnnek létezni.
Miközben a lelet, megfelelő és körültekintő tervezés után a Várbazár egyik legnagyobb attrakciója lehetne. Rajtuk keresztül be lehetne mutatni a Budai Vár történelmét, vagy az épületbe tervezett kézművesműhelyek sorába is illeszkedhetne, hiszen felmerült, hogy talán műhelyek voltak ezek az épületek is. És nyilván még számtalan megoldás lehetséges, csak éppen idő és akarat kellene a végiggondolására. Itt volna a nagy lehetőség, hogy a világörökségi helyszínen valami igazán eredetit, előremutatót hozzunk létre, aminek csodájára járhatna a világ. Csak annyi kellene, hogy kicsit változtassunk a szemléleten: ne csupán a Várbazárt akarjuk felújítani, hanem büszkén és felelősen tekintsünk mindarra, ami az évszázadok során felépült vagy felnövekedett.
A jelenlegi tervek, sajnos minden látványosságuk ellenére kínzóan nélkülözik az érdemi elképzelést, hogy mit is lehetne kezdeni a Várbazárral. Az EU támogatásból megmentünk egy XIX. századi műemléket, elbontunk egy török kori emléket és készítünk egy életképes funkció nélküli komplexumot nagy mélygarázzsal.
Hogy miért is nincs akarat a tervek átdolgozására? A válasz a közlemény végén olvasható: "a török kori műhelyekkel kapcsolatos régészeti tevékenység a beruházás menetében nem okoz olyan időbeli késedelmet, amely a projekt megvalósítását veszélyeztetné". A "projekt" ugyanis nem a vári kulturális és történelmi örökség védelme...
Megnyugodhatunk: a kormányzat és a kerületi vezetés uniós pénzből épülő presztizs-beruházása el fog készülni még a választások előtt.
vnm