Megkérdeztem, mennyit fizet a vizes vb. a fél budai rakpart egyhavi lezárásáért
A Batthyány tér és környéke egy hónapra le van zárva a FINA Vizes Világbajnokság miatt. Nemcsak az autós, hanem a tömegközlekedés, sőt a gyalogos forgalom is akadályozva van – gyakorlatilag mi, vizivárosiak isszuk meg a levét a világraszóló eseménynek. Kérdés, hogy mit kapunk cserébe.
A Bem rakparti fasort súlyosan rongálja a lombkoronákba épített állványzat
A világörökségi látképhez tartozó, védett Duna-parton kerítéseket, szerelt lelátókat és több emeletes konténervárost építettek fel a világbajnokság toronyugró számának megrendezése miatt. Ennek során a meglévő fasor fáit nem kímélték, a képen is látható, hogy nagyobb ágakat vágtak le a konténerek miatt, a lelátó állványzatát pedig szívbaj nélkül belehúzták a fák koronájába. Bejelentést tettem a kerületi jegyzőnél természetkárosítás gyanúja miatt és adatigényléssel éltem a Fővárosi Önkormányzatnál, mert meg akartam tudni, hogy mennyit fizet a vb. a terület használatáért.
Nemrég kaptam meg a választ: a Bp2017 Nonprofit Kft. egyetlen fillért sem fizet azért, hogy egy hónapra elfoglal 26 ezer négyzetmétert. Indoklás:
A kiemelkedően fontos közérdek miatt az ingyenes használati jogot a Bp2017. Nonprofit Kft. kapta, de ugyanez a cég átláthatatlan közbeszerzésekben (vagy ki tudja…) adja ki a rendezvényszervezés jogát kormány-közeli vállalkozásoknak milliárdokért.
A Vitéz utcától a Szilágyi Dezső térig tart a lezárás
Bízom benne, hogy valaki egyszer ki fogja számolni, hogy a vizes vb. valóban megérte-e 170 milliárdért az országnak, mert az országimázs épülése és a járulékos bevételek igenis számszerűsíthetők. Azt viszont látom, hogy az ugrásonként 15 millióba (összesen több mint 3 milliárdba) kerülő torony aligha érte meg, mivel az összesen három napra vehető Batthyány téri jegyek átlagára 1000,- Ft, és összesen 1500 férőhely van, ami így kb. 4-5 millió Ft jegybevétel, ha jól értelmezem a FINA honlapját.
A fővárosi közterület-használati díjak táblázatának vonatkozó része (itt látható az ételosztás díja is)
Egyébként a fővárosi rendeletben meghatározott közterület-használati díj ilyen jellegű rendezvénynél a legkedvezőbbek közül való, mindössze 16,- Ft/m2/nap. Ha ezzel számolunk (a 2013. óta történt díj-emeléseket és a rendezvény területén belüli használati eltéréseket most az egyszerűség kedvéért nem vettem figyelembe), akkor hiába a nagy terület és a 30 nap, mégis mindössze 12 millió forintról lenne szó, ami az egész világbajnokság költségeihez viszonyítva aprópénz. Arra azonban elég lett volna, hogy a környék forgalomszervezését megoldják, hogy elégséges tájékoztatást nyújtsanak a közlekedőknek (egy ízben 20 percig kerestem az ideiglenes buszmegállót - hiába), hogy a kellemetlenségeket ellensúlyozzák. A Fő utca kétirányúsítása és a többi szervezés így közpénzből (a mi pénzünkből) készült el, a környéken élők szenvedik el a nehézségeket, a bevételek viszont valaki máshoz kerülnek majd.
Külön érdekesség, hogy ha valaki nem sporteseményt szervez, hanem példának okáért ételt oszt rászorulóknak, akkor csaknem hétszer annyit kell fizetnie: 110,- Ft-ért foglalhatja el a közterületet.
A közérdek, az közérdek…
vnm